مایکروسافت از کجا پدید آمد؟

تاریخ : 1394/07/19 17:09

شرکت مایکروسافت یک شرکت آمریکایی چند ملیتی با ۸۹ هزار کارمند در ۱۰۵ کشور دنیا است که در زمینه فناوری‌های رایانه‌ای فعالیت می‌کندشرکت مایکروسافت یک شرکت آمریکایی چند ملیتی با ۸۹ هزار کارمند در ۱۰۵ کشور دنیا است که در زمینه فناوری‌های رایانه‌ای فعالیت می‌کند و در زمینه طراحی، توسعه، ساخت، صدور مجوز، پشتیبانی و ارائه خدمات نرم‌افزاری برای وسایل کامپیوتری فعال است. دفتر مرکزی مایکروسافت در واشنگتن در ایالا‌ت متحده آمریکا قرار دارد و درآمد سالیانه این شرکت در سال ۲۰۰۷ میلا‌دی ۵۱۱۲ میلیارد دلا‌ر بوده است. پرفروش‌ترین محصولا‌ت مایکروسافت سیستم‌عامل ویندوز و نرم‌افزار مایکروسافت آفیس هستند که در راستای شعار اصلی این شرکت یعنی <یک کامپیوتر روی هر میز و در هر خانه که نرم‌افزارهای مایکروسافت را اجرا کند> عرضه شدند که این دو محصول با سهمی‌حدود ۹۰ درصد در سال ۲۰۰۳ برای مایکروسافت آفیس و در سال ۲۰۰۶ برای ویندوز، جایگاه مهمی‌در بازار فروش محصولا‌ت کامپیوترهای شخصی و کامپیوترهای رومیزی پیدا کردند. مایکروسافت در ابتدا کار خود را با ساخت و فروش ‌ Basic interpreters آغاز کرد و در اواسط دهه ۸۰ میلا‌دی با طراحی ‌ MS-DOS بر بازار سیستم‌عامل کامپیوترهای خانگی مسلط شد. گفته می‌شود پس از ورود مایکروسافت به بورس و افزایش ارزش سهام آن، چهار نفر میلیاردر و حدود ۱۲ هزار نفر از کارکنان آن میلیونر شدند. مایکروسافت همواره هدف نقدهای مختلفی از جمله انحصارطلبی بوده که موجب برپایی دادگاه‌های قضایی بسیاری برای آن به علت تجاوز از قوانین انحصار در وزارت دادگستری ایالا‌ت متحده آمریکا و کمیسیون اروپا شد. مایکروسافت علا‌وه بر بازار سیستم‌عامل و نرم‌افزار اداری در زمینه‌های دیگری همچون شبکه تلویزیونی ‌MSNBC ، سایت اینترنتی ‌MSN و دانشنامه چندرسانه‌ای انکارتا فعالیت می‌کند. این غول نرم‌افزاری دنیا در زمینه ساخت سخت‌افزار رایانه با ساخت محصولا‌تی مانند ماوس و نیز سرگرمی‌های خانگی از جمله ‌xBox ، ‌ Ziun و ‌ MSN TV فعالیت دارد. تاسیس مایکروسافت به این صورت است که بیل گیتس پس از مطالعه شماره اول مجله پاپیولا‌ر الکترونیکز در ژانویه ۱۹۷۵ که حاوی اطلا‌عاتی در مورد ریزرایانه التیر ۸۸۰۰ )۸۸۰۰ (Altair بود، با ‌ MITS که سازنده آن بود، تماس گرفت و آنان را از ساخت نرم‌افزار برنامه‌نویسی که نام آن را بیسیک گذاشته بودند، مطلع کرد.
بیل گیتس تا آن زمان نه یک سیستم ‌ Altair و نه حتی یک مترجم ساده داشت، با این حال در طول ۸ هفته قبل از اجرای اولیه نرم‌افزار، او و آلن یک برنامه مفسر نوشتند و ‌ MTS نیز آن را خرید و محصول جدید خود را روانه بازار کرد. به دنبال آن بیل دانشگاه ‌هاروارد را رها کرد و به نیومکزیکو جایی که ‌ MITS قرار داشت، رفت و مایکروسافت را در آنجا تاسیس کرد.
در واقع مایکروسافت ۲۶ نوامبر ۱۹۷۶ به عنوان علا‌مت تجاری ثبت شد و نخستین دفتر بین‌المللی مایکروسافت در نخستین روز نوامبر ۱۹۷۸ در ژاپن با نام ‌ ASCII Microsoft و نام فعلی مایکروسافت ژاپن تاسیس شد.
<استیو بالمر> در سال ۱۹۸۰ به این شرکت پیوست و با مدیرعاملی بیل گیتس هم موافقت کرد.
مایکروسافت نخستین سیستم‌عامل خود را سال ۱۹۸۰ به بازار عرضه کرد. این سیستم‌عامل که نسخه تغییریافته‌ای از یونیکس بود، با کسب اجازه از شرکت ‌ TِAT با عنوان زینیکس به بازار فرستاده شد.
مایکروسافت ورد با عنوان اصلی ‌ Multi-Tool Word به خاطر رواج ایده <هر چه می‌بینی، همان را می‌گیری> معروف شد. ورد همچنین نخستین برنامه‌ای بود که قابلیت‌هایی همچون نمایش متن‌های بولد را داشت.
نخستین بار کپی‌های مجانی نسخه نمایشی مایکروسافت ورد به همراه مجله پی‌سی‌ورلد در نوامبر ۱۹۸۳ توزیع شد و با این کار مایکروسافت ورد، نخستین برنامه‌ای شد که روی دیسک همراه یک مجله پخش شد.
موفقیت اصلی مایکروسافت، با سیستم‌عامل داس اتفاق افتاد. ‌IBM قراردادی با مایکروسافت بست تا نسخه جدیدی از سیستم‌عامل ‌ CP /M را برای رایانه‌های شخصی ‌ IBM تهیه کند.
مایکروسافت برای این کار یک سیستم‌عامل مشابه این سیستم‌عامل را با نام ۸۶-‌DOS از شرکت محصولا‌ت کامپیوتری سیاتل و <تیم پترسن> با قیمتی کمتر از ۵۰ هزار دلا‌ر خرید.
‌ IBM هم نام آن را به ‌ PC-DOS تغییر داد و به‌خاطر قوانین کپی رایتی که متوجه ‌ CPM بود، آی‌بی‌ام آن را با قیمت ۲۵۰ دلا‌ر در کنار ‌ PC-DOS که ۴۰ دلا‌ر قیمت داشت، به بازار عرضه کرد که سرانجام به‌خاطر قیمت کمترش به استاندارد تبدیل شد.
معامله مایکروسافت با ‌ IBM به آن اجازه می‌داد امکان توزیع و فروش نسخه داس مخصوص خود یعنی ‌ MS-DOS را داشته باشد و به همین دلیل مایکروسافت با فروش سیستم‌عامل خود در بازار داغ سیستم‌عامل برای رایانه‌های مشابه ‌ IBM از یک شرکت کوچک به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نرم‌افزاری در صنعت رایانه‌های خانگی تبدیل شد.
با عرضه موشواره مایکروسافت در دوم می‌۱۹۸۳ مایکروسافت تولیدات خود را توسعه بخشید.